Fa En پنجشنبه 11 خرداد 1402 ساعت 20 و 48 دقیقه

مهمترین تاثیر مالیات بر عایدی سرمایه چیست؟

مهمترین تاثیر مالیات بر عایدی سرمایه چیست؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات گفت: در بازار خودرو و مسکن دیده می شود که قیمت ها به یکباره تغییر پیدا می کند که در نتیجه هماهنگی بین افرادی که صاحب سود می شوند، روی می دهد. در نتیجه مالیات بر عایدی سرمایه از این افراد از نوسان قیمت جلوگیری به عمل می آید و به اقتصاد کشور کمک شایانی می شود.

دوشنبه 3 مرداد 1401 ساعت 9:35

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ارگ خبر به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران

مجتبی رضاخواه، نماینده تهران و عضو کمیسیون برنامه و بودجه ومحاسبات درباره کارکردهای مالیات برعایدی سرمایه به خبرنگار ابیِنا گفت: اخذ مالیات مشکل اساسی در کشور دارد. سال ها دریافت مالیات مبتنی بر فروش نفت بوده و این در حالی است که بخش اعظم درآمد کشورهای تولید کننده اصلی نفت از مالیات تامین می شود. مالیات برعایدی سرمایه یکی از مواردی است که دیگر کشورها با این استلال که چنانچه کالای خریداری شده، با گذر زمان ارزش قابل توجهی پیدا کند، زمان فروش باید بخشی از سود آن به صورت مالیات پرداخت شود، برآن متمرکز شده اند. 

وی در ادامه اضافه کرد: اجرای مالیات بر عایدی سرمایه از این جهت مفید است که بیشتر به قشر دارا و ثروتمند توجه می شود زیرا عموما قشر ضعیف و متوسط چنانچه خانه یا ماشین هم داشته باشد، مشغول خرید و فروش آن نمی شود، اما افرادی که در حال سوداگری هستند یا اینکه درآمد زیادی بدون سوداگری دارند و از توان پرداخت مالیات هم برخوردارند، بنابراین باید این مالیات را پرداخت کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مالیات بر عایدی سرمایه هر چه زودتر باید اجرایی شود زیرا هم با منطق عدالت به دلیل اخذ بیشتر آن از افراد ثروت، تطابق دارد و هم اینکه غیر از مباحث ایدئولوژیک و منطق اسلامی این کار در کشورهای دیگر هم اجرایی می شود و در حقیقت جهانی است. بنابراین هر چه سریعتر باید تصویب و اجرا آن مورد پیگیری قرار گیرد. 

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات درباره مهمترین تاثیر مالیات بر عایدی سرمایه بیان کرد: مهمترین تاثیر مالیات برعایدی سرمایه جلوگیری از نوسان قیمت است. در بازار خودرو و مسکن دیده می شود که قیمت ها به یکباره تغییر پیدا می کند که در نتیجه هماهنگی بین افرادی که صاحب سود می شوند، روی می دهد. در نتیجه با دریافت مالیات بر عایدی سرمایه از این افراد، از نوسان قیمت جلوگیری به عمل می آید و به اقتصاد کشور کمک شایانی می شود.

رضاخواه درباره پیشنهاد خود برای بهتر اجرا شدن این مبحث چنین  توضیح داد: اجرا نیازمند جدیت است و برای این جدیت زیرساخت باید مناسب باشد تا امکان اخذ مالیات مهیا شود.   
 

تعداد بازدید : 472

ثبت نظر

ارسال