Fa En پنجشنبه 30 دی 1400 ساعت 8 و 32 دقیقه

کش لس (cashless ATM ) چیست؟

کش لس (cashless ATM ) چیست؟

دوشنبه 3 آبان 1400 ساعت 20:13

امروزه استفاده از دستگاه های ATM و کارت های عابر بانک در میان افراد بسیار جا افتاده می باشد. به گونه ایی که بیشتر افراد دیگر پول های نقد را از کیف پول های خود حذف کرده و کارت های عابر بانک را جایگزین آن کرده اند. این موضوع فواید بسیاری برای افراد داشته است به گونه ایی که امنیت آن ها را تأمین کرده و باعث شده دست سارقان از کیف پول های آن ها کوتاه بماند.

 

اما داشتن خود کارت های عابر بانک نیاز به امنیت دارد به این صورت که شما عزیزان باید رمزهای اختصاصی کارت خود را در اختیار هیچ کس قرار ندهید. یکی دیگر از دستگاه هایی که برای تبادلات مالی به وجود آمده است و طرفداران بسیاری دارد، دستگاه کش لس یا دستگاه کیوسک غیر نقدی می باشد. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی دستگاه کش لس و نکات مهم مربوط به آن بپردازیم، بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

کش لس چیست؟

 

همان گونه که بیان شد، دستگاه کش لس یکی از دستگاه های بسیار نوین و جدید برای انتقالات و تبادلات مالی و ... می باشد. در واقع کش لس به مانند کامپیوتری و ATM پیشرفته طراحی شده است که با هدف فرهنگ سازی جلوگیری از حمل اسکناس ( جلوگیری از رسوب پول ) و انجام تراکنش های بانکی نظیر موارد مهم زیر استفاده می شود:

 

 • پرداخت قبوض
 • انتقال وجه و کنترل مانده حساب
 • خرید شارژ تلفن همراه
 • شارژ بلیط مترو
 • تبلیغات و…

 

می توان اذعان داشت که کش لس در واقع همان وب کیوسک دیجیتال به حساب می آید و می تواند یک کاربرد یا چند استفاده از آن صورت بگیرد. لازم به ذکر می باشد، تفاوت اصلی کش لس با دیگر وب کیوسک ها در این است که کش لس مستقیما با درگاه بانکی ارتباط برقرار می کند و در وب کیوسک های دیجیتال باید از پز بانکی به عنوان یک وسیله جانبی استفاده کرد.

 

فرای تمام توضیحات عنوان شده، باید بیان شود که کیوسک غیر نقدی یا Cashless ATM تمام انتظارات مشتریان از دستگاه خودپرداز و خدمات سلف ‌سرویس یا همان خدمات سریع بانکی را به ‌جز پرداخت وجه نقد، برآورده می‌کند. در کل دستگاه کش لس یا کیوسک غیر نقدی به منظور حذف پول ها و وجه نقد طراحی شده است، بنابراین دریافت وجه نقد از این دستگاه امکان پذیر نخواهد بود.

 

این یعنی شما می توانید کلیه خدمات غیر نقدی از قبیل انتقال وجه، پرداخت قبوض، مانده گیری، خرید شارژ و ... را به راحتی هر چه تمام تر با این دستگاه انجام دهید. نکته بسیار مهمی که درباره دستگاه کیوسک غیر نقدی باید بدانید، این است که این دستگاه نقش بسیار مهمی در کاهش ترافیک دستگاه های خودپرداز خواهد داشت و با توجه به انعطاف پذیر بودن این دستگاه در حوزه نرم افزاری به راحتی می توان عملیات مختلفی را بر حسب نیاز برای مکان های خاص برنامه نویسی و اجرایی کرد.

 

کیوسک غیرنقدی در صنعت بانکداری چه جایگاهی دارد؟!

 

برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید خود دستگاه کیوسک غیر نقدی مورد بررسی قرار گیرد. همان گونه که در ابتدای این مقاله نیز اشاره کرده ایم، کیوسک غیرنقدی در زمره نسل جدیدی از دستگاه ‌های سلف ‌سرویس یا دستگاه های خدماتی سریع بانکی به شمار می ‌آید که بر مبنای نیاز مشتری و زیرساخت ‌های هر بانک، می‌تواند هر نوع خدمات متنوع بانکداری دیجیتال را بر روی آن پیاده‌ سازی و اجرا کرد. خود پرداز یا کیوسک غیرنقدی یا دستگاه کش لس می‌ تواند نقش بسیار مهمی را در توسعه بانکداری الکترونیکی و هم چنین کاهش بار ترافیکی دستگاه‌ های خود پرداز داشته باشد. بنابراین این دستگاه می تواند جایگاه بسیار ویژه و مهمی را در نظام بانکداری کل دنیا ایفا نماید.

 

می توان اذعان داشت که آمارها نشان می ‌دهد بیش از 60 درصد تراکنش ‌های دستگاه‌ های خودپرداز، برای خدماتی غیر از برداشت وجه نقد انجام خواهد گرفت؛ یعنی اموری مانند موارد زیر بیشتر از دریافت وجه نقد کاربرد دارد:

 

 • انتقال وجه
 • دریافت مانده‌ حساب
 • پرداخت قبوض
 • پرداخت اقساط تسهیلات
 • مشاهده چند گردش آخر حساب
 • خرید شارژ تلفن همراه
 • پرداخت های خاص سازمانی و ...

بنابراین دستگاه کش لس می تواند به نیاز بسیاری از افراد پاسخ دهد، بدون آن که دردسر پول گذاشتن در دستگاه وجود داشته باشد.باید اشاره داشت که یکی از کاربرد های هوشمندانه دستگاه‌ خودپرداز غیر نقدی یا همان دستگاه کش لس، استفاده از آن‌ در کنار دستگاه‌ خودپرداز می باشد. با این کار، به ‌راحتی می توان صف جلوی دستگاه‌ خودپرداز را مدیریت کرد و در مواقع شلوغی که تقاضا برای دریافت وجه نقد بالا است، دیگر مشتریان را برای استفاده از دستگاه خودپرداز غیرنقدی هدایت نمود تا امور لازم خود را با دستگاه کیوسک غیر نقدی انجام دهند.

 

کیوسک غیرنقدی در صنعت بانکداری

 

با این کار، نه ‌تنها مشتریان رضایت بیشتری خواهند داشت، بلکه می توان مشتریان را نیز حفظ کرد و جلوی از دست دادن کارمزدهای شتابی غیر نقدی روی دستگاه ‌های خودپرداز را گرفت. هم چنین با نصب کش لس در کنار خودپرداز های نقدی می توان در وقت افراد صرفه جویی کرد و امور آن ها را سریع تر رسیدگی کرد. علاوه بر این موضوعات عنوان شده، به دلیل اندازه کوچک، نصب آسان و ارزان بودن دستگاه ‌های خود پرداز غیرنقدی، می‌توان آن‌ ها را در مجتمع‌های کوچک‌ و یا در ایستگاه های مترو و اتوبوس و در هر کجا که جمعیت وجود دارد، نصب کرد.

 

کیوسک غیر نقدی یا دستگاه کش لس، چه خدماتی ارائه می دهد؟

 

باید بیان شود که این دستگاه که با تکنولوژی روز دنیا ساخته شده است، می تواند خدمات فراوانی به افراد و استفاده کنندگان ارائه دهد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 

 • ارائه خدمات بانکی غیر نقدی مانند انتقال وجه داخلی و شتابی ، خدمات کارت ، خدمات بدون کارت و صورت حساب با استفاده از دستگاه کیوسک غیر نقدی امکان پذیر است.
 • دستگاه کیوسک غیر نقدی خدمات پرداخت مانند پرداخت قبض ، خرید شارژ ، شارژ کارت و… را ارائه می دهد.
 • دستگاه کش لس می تواند خدمات ارزش افزوده مانند بارکدخوان ، خدمات کارت بلیت و تیکت ویژه رستوران‌ها ، مراکز خرید ، مراکز هنری ، مترو ، شبکه حمل‌ و نقل و... را به افراد ارائه دهد.
 • پرداخت تسهیلات با کارت‌های داخلی و شتابی برای تسهیلات نیز با استفاده از دستگاه کیوسک غیر نقدی امکان پذیر می باشد.
 • ارائه خدمات contactless و پشتیبانی از تراکنش ‌های آن نیز با استفاده از دستگاه کیوسک غیر نقدی انجام می گیرد.

 بنابر خدمات بسیار متعددی که دستگاه کش لس ارائه می دهد، می توان بیان کرد که این دستگاه بسیار مهم می تواند تحولی عظیم برای حذف پول های نقد به وجود آورد به این صورت که به افراد این فرهنگ را یاد بدهد که برای انجام امور خود به استفاده از پول های نقد، نیازی ندارند.

 

مزایای دستگاه کش لس یا کیوسک غیر نقدی چه می باشد؟!

 

می توان اذعان داشت که این دستگاه مزایای بسیاری برای افراد یا استفاده کنندگان و هم چنین بانک ها دارد. از جمله مزایای بسیار مهم دستگاه کش لس، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

 • سرعت بسیار بالا و مناسب در ارائۀ خدمات به مشتری
 • این دستگاه می تواند صف حجم تراکنش غیر نقدی شعب مختلف را مدیریت نماید.
 • نصب و راه اندازی و جابجایی این دستگاه بسیار آسان است.
 • قیمت دستگاه کش لس مقرون به صرفه و ارزان می باشد
 • سادگی و امنیت بالای دستگاه کش لس باعث کاربر پسند بودن این سیستم شده است.

 

این دستگاه از بارکد ، کارت های مایفر و مگنت پشتیبانی می کند.

 

 • امکان احراز هویت بیو متریک (اثر انگشت) نیز با دستگاه کش لس امکان پذیر است
 • ارائۀ خدمات بانکی به صورت ۲۴ ساعته
 • قابلیت اختصاصی سازی خدمات برای کسب و کارهای مختلف را دارا می باشد.
 • نصب و راه ‌اندازی ساده در مراکز تجاری، اداری و مسکونی
 • ابعاد کوچکتر نسبت به دستگاه خودپرداز (ATM)

 بنابر مزایای ذکر شده می توان اشاره کرد که دستگاه کش لس در همه جا می تواند به کمک ما بیاید و وجود آن برای افرادی که فقط تبادلات مالی انجام می دهند و وجه نقد دریافت نمی کنند، یک نیاز اساسی و بسیار مهم می باشد.

 

قیمت دستگاه کش لس به چه مواردی بستگی خواهد داشت؟

 

همان گونه که اشاره داشتیم، دستگاه کش لس یکی از مقرون به صرفه ترین انواع دستگاه خودپرداز است که می تواند در بسیاری از مکان ها به کمک ما بیاید و در انجام امور سریع بانکی ما را یاری فرماید. حال باید بیان شود که قیمت دستگاه کیوسک غیر نقدی یا همان دستگاه کش لس به موارد بسیار مهم زیر بستگی خواهد داشت:

 

 • جنسه بدنه کش لس
 • مانیتور
 • وسایل جانبی مانند اسپیکر، موس و کیبورد ترک بال
 • پرینتر و ...

 

قیمت دستگاه کش لس

 

معمولا کش لس ها به صورت دیواری نصب می شود که همین امر موجب شده است قیمت کش لس از لحاظ سخت افزاری پایین تر از دیگر وب کیوسک های ایستاده شوند. از دیگر عوامل تإثیر گذار در قیمت دستگاه کش لس، برند دستگاه و کشور مبدا ساخت می باشد.

 

چرا کیوسک های غیر نقدی مهم هستند؟!

 

لازم به ذکر می باشد که ساخت و استفاده انواع دستگاه های خودپرداز تا همین چند سال پیش امری متداول نبود و عموم مردم عادت داشتند که کارها و نیازهای بانکی خود را با رجوع به شعب مختلف بانک برطرف سازند که این موضوع در شلوغی شعب بسیار تأثیر گذار بود علاوه بر این که افراد باید وقت بسیاری را برای حضور در بانک ها صرف می کردند. می توان اذعان  داشت که به کارگیری دستگاه‌ های خودپرداز باعث شد میزان مراجعه حضوری افراد به شعبه های بانکی بسیار کمتر گردد.

 

  ساخت دستگاه های خودپرداز، مردم از این پس قادر بودند خودشان برخی از فعالیت ها و تراکنش های بانک را انجام دهند بدون این که به بانک ها مراجعه کرده و در صف منتظر بمانند. با این حال و تمام مزایایی که دستگاه خودپرداز دارد، اما امکان نصب دستگاه های خودپرداز در هر مکان و گوشه کناری وجود ندارد، به دلیل آن که این دستگاه ها پس از نصب احتیاج به مراقبت و نگه داری داشته و وجوه نقد موجود در آن ها همیشه باید بررسی و شارژ شود. این موضوع را می توان به عنوان یکی از نقاط ضعف دستگاه‌های خودپرداز در نظر گرفت.

 

اما کیوسک های غیر نقدی را شاید بتوان پاسخی به این مشکل و ایراد دانست. امروزه بانک ها با ساخت کیوسک غیر نقدی این امکان را به مشتریان خود می دهند تا تمامی فعالیت ها و نیازهای بانکی خود را بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعبه ‌های بانکی برطرف سازند. همان گونه که بارها بیان کرده ایم، یک کیوسک غیر نقدی در واقع دستگاهی است که تمامی خدمات دستگاه های خودپرداز، به جز پرداخت وجه نقد (و حتی برخی خدمات اضافه و بیشتر) را انجام می دهد. بنابراین وجود این دستگاه ها هم برای بانک ها و هم چنین برای افراد از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

 

بیشتر بدانید:

 

ایده اولیه ساخت کیوسک غیر نقدی از آنجایی شروع شد که برخی بانک ها تصمیم گرفتند تعداد شعبه های خود را در مناطق محروم و دور دست افزایش دهند تا افراد در این مناطق نیز بتوانند از خدمات بانک ها و خودپردازها استفاده نمایند. بسیاری از این مناطق در شهرها نبوده و مناطق روستایی شمرده می شوند. ساخت شعبه های بانک در این مناطق چالش ها و دشواری های خاص خود را دارد. ولی ساخت کیوسک غیر نقدی توانسته این چالش‌ها را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد و امکان دسترسی به خدمات بانکی را برای مردم آن منطقه میسر سازد. ساخت کیوسک غیر نقدی می‌تواند با اهداف مختلفی توسط بانک ها انجام شود.

 

می توان اشاره داشت که کاهش هزینه ها و ارائه خدمات بی دردسر و با کمترین چالش را می توان یکی از اولین اهداف بانک ها برای ساخت کیوسک غیر نقدی دانست. به عنوان مثال تصور کنید که یک بانک قصد دارد تا شعبه ای را در یک منطقه محروم و کم جمعیت افتتاح کند. این کار چالش ها و هزینه های مختلفی را برای بانک به همراه خواهد داشت که برخی از آنها به شرح زیر هستند:

 

 • اجاره و یا خرید ساختمان مناسب برای افتتاح شعبه بانکی
 • استخدام نیروی انسانی مناسب و آموزش آن ها برای کار در این شعبه و ارائه خدمات
 • تهیه زیر ساخت‌ ها و لوازم اداری مناسب و ...

که همه بر آورده کردن همه این موارد در مناطق خاص امکان پذیر نیست، اما با داشتن دستگاه کش لس می توان تمام خدمات بانکی را به نحو احسنت انجام داد.

 

 

تعداد بازدید : 969

نظرات

اسماعیل شبانی

2 ماه و 7 روز پیش

خیلی جالب بود فقط برای خریدن کردن یا اخذ نمایندگی چکار کنیم

ثبت نظر

ارسال