Fa En دوشنبه 20 مرداد 1399 ساعت 16 و 57 دقیقه

دولت ترامپ با حرکت تروریستی خود، به دنبال پاسخی برای جبران حقارت‌اش بود

دولت ترامپ با حرکت تروریستی خود، به دنبال پاسخی برای جبران حقارت‌اش بود

پژوهشگر روابط بین الملل گفت: دولت ترامپ با حرکت تروریستی خود، به دنبال پاسخی برای جبران حقارت‌اش در جهان بود.

جمعه 13 دی 1398 ساعت 17:50

هادی ترکی در گفتگو با ایسنا با گرامیداشت شهادت سپهبد سردار سلیمانی عنوان کرد: با توجه به تحولات انجام شده در شب گذشته در فرودگاه بغداد می توان به نوعی آن را موازنه متقابل آمریکا علیه ایران با توجه به اشتغال سفارت آمریکا در بغداد دانست.

پژوهشگر روابط بین الملل افزود: دولت ترامپ با حرکت تروریستی خود، به دنبال پاسخی برای جبران حقارت‌اش در جهان بود.

وی تصریح کرد: در واقع این گونه در نظام بین الملل می توان این مساله را نگاه کرد که پس از اشتغال سفارت آمریکا در سال 58 شمسی نوعی حقارت برای آمریکائی‌ها وجود داشت و واقعیت این است آن‌ها نمی‎خواهند مجدد این گونه حقارت را شاهد باشند.

ترکی بیان کرد: در این شرایط می‌بینیم خیلی سریع مقامات آمریکائی رئیس جمهور و وزیر امور خارجه خیلی مواضع تندی علیه ایران می گیرند و نشان می‌داد خیلی زود می‌خواهند حرکت جدیدی رقم بزنند، این امر پس از اشغال سفارت صورت می‎گیرد که ایران را مقصر بدانند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در صدد بودند تا برای قوت گرفتن نیروهای داخلی در عراق علیه ائتلاف مقاومت زمینه سازی کنند که خود ناشی از چند عنصر از جمله قوت گرفتن حشد الشعبی در عراق و حتی نفوذ ایران در عراق که با دودستگی بین ملت عراق توسط کشورهای غربی و عربستان سعی دارند این نفوذ و قدرت ایران را بکاهند.

پژوهشگر روابط بین الملل عنوان کرد: اما از منظر دیگر باید به این قضیه نگاه کرد آن هم نوعی درگیری دو جانبه بین ایران وآمریکاست، بسیاری از روسای جمهور آمریکا نوعی به سمت جنگ و حمله پیش می روند، در زمان چند رئیس جمهوری از جمله بوش و اوباما این اتفاق تکرار شده و به نوعی در اواخر دولت های امریکایی این تجربه وجود داشته است.

وی گفت: رئیس جمهوری‌های آمریکا در سالهای آخر قصد دارند حرکتی را رقم بزنند و نوعی جنگ در نظام بین الملل به وجود بیاورند به ویژه در منطقه پر تحول غرب آسیا و ما به نوعی شاهد باشیم موازنه جنگی در حال برقرار شدن است.

ترکی افزود: مقام معظم رهبری روز گذشته در سخنان خود تاکید کردند جنگی صورت نمی گیرد اما اگر حرکتی از سمت آن ها شکل بگیرد قاطعانه پاسخگوی آنان خواهیم بود، لذا فرصت برای آمریکائی ها ایجاد شده که با این گونه تنش آفرینی ها جنگی بزرگ را در منطقه ایجاد کنند.

وی بیان کرد: از سوی دیگر همان طور که اشاره شد آمریکا نمی تواند شکست خود را با هزینه 7 تریلیون و 200 میلیارد دلاری که ترامپ نیز بر آن تاکید داشت با چراغ خاموش در منطقه حضور داشته باشد از این رو این اقدام به نوعی آغاز یک حرکت است که تحولات دیگری در پی آن ایجاد می شود.

پژوهشگر روابط بین‎الملل تصریح کرد: با توجه به حوادث پیش آمده در شهادت سردار و دیگر اعضای هیات همراه و بزرگانی از حد العشبی نفوذ اطلاعاتی کشورهای منطقه به خصوص عربستان در این تحولات شاهد قابل توجه است که با همکاری دستگاه‌های اطلاعاتی این حادثه رخ می دهد.

وی گفت:جمهوری اسلامی ایران و حوزه مقاومت در منطقه از دیدگاه هویتی،مستحکم‌تر می‌شود و این گونه خون دادن ها باعث تقویت ریشه های هویتی و مذهبی به ویژه در شیعه خواهد شد و همان طور که هانتینگتون اشاره دارد دو بال سرخ شهادت و امامت موجب قدرت مذهب تشیع است و این اتفاقات موجب پررنگ تر شدن نفوذ جمهوری اسلامی ایران در کشورهای منطقه می‌شود.

انتهای پیام