Fa En چهارشنبه 9 مهر 1399 ساعت 3 و 4 دقیقه

این نمایش به‌ نقد دنیای مدرن می‌پردازد

این نمایش به‌ نقد دنیای مدرن می‌پردازد

کارگردان نمایش«راه‌پله» می‌گوید: این نمایش به ‌نقد دنیای مدرن و جابه‌جایی نقش‌های انسانی در فضای مجازی حاکم در قرن حاضر می‌پردازد و اشاره به جغرافیای خاصی ندارد.

یکشنبه 15 دی 1398 ساعت 23:58

، «راه‌پله» به نویسندگی و کارگردانی سپیده میرحسینی در تماشاخانه شهرزاد روی صحنه است. میرحسینی که در زمینه فیلم‌سازی هم فعالیت داشته با این اثر برای اولین بار در تئاتر کارگردانی کرده و معتقد است:‌ نگاه مؤلف در سینما و تئاتر فاصله زیادی با مخاطب ندارد.

او گفت: برعکس این نگاه، فاصله مخاطب در برابر هنر تئاتر و سینما متفاوت است، من در سینما فقط تصویری که باید خلق شود را در برابر چشمان مخاطب قرار می‌دهم و شاید این اقتدار بخش جذاب و لذت‌بخش سینما برای هر کارگردانی باشد، اما در تئاتر مخاطب آزادانه تو را می‌بیند، می‌شنود و نقد می‌کند. به نظرم تئاتر کاری بسیار دشوار و مقدس است.

میرحسینی که متن «راه‌پله» را هم خودش نوشته است، افزود: «راه‌پله» می‌تواند نقد دنیای مدرن و جابه‌جایی نقش‌های انسانی در فضای مجازی حاکم در قرن حاضر باشد و اشاره به جغرافیای خاصی ندارد، زنان و مردانی که در این پیچیدگی گیرکرده و جای خود را به دیگری می‌دهند و جای دیگری را می‌گیرند. وقتی در مورد ایده اولیه گم‌شدن زنی در راه‌پله‌های تودرتو فکر می‌کنم تنها خود را کودکی می‌بینم که در هزارتوی بازی‌های بچگانه می‌دود و به دنبال زندگی می‌خندد، زمین می‌خورد، اشک می‌ریزد و دوباره بازهم از اول.  نمایشنامه «راه‌پله» برای اولین بار قبل از هر شروعی در متن زندگی‌ام جریان داشت و دارد و هنوز هم خود را در حصار راه‌پله‌های مارپیچ می‌بینم.

او درباره انتخاب بازیگران این نمایش هم گفت: همه بازیگران این نمایش تاکنون تجربه بازی در تئاتر و تصویر را داشته‌اند. کاوه آفاق  در زمینه موسیقی فعالیت‌های بسیاری داشته، به نظرم هنر هم تک‌بعدی نیست و هنرمند می‌تواند چند بعد داشته باشد. او امسال در فیلم «لامینور» داریوش مهرجویی هم‌ بازی کرده و قبلاً هم تجربیاتی در عرصه تئاتر داشته است. ما نیز دوست داشتیم فضایی را فراهم کنیم تا این هنرمند بتواند حضور موفقی در تئاتر داشته باشد.

میر حسینی ادامه داد: بازیگران اصلی این نمایش بهاره رهنما و کاوه آفاق هستند که  بهاره رهنما در نقش «مهسا» زنی مدرن و افسارگسیخته را بازی می‌کند و با اینکه از شوهرش «مهران» 10 سال بزرگ‌تر است اما سعی دارد زنانگی خود را بروز دهد و از قالب تهی و پوچ زندگی که در آن گم‌شده خود را نجات دهد، بازی‌های زیرپوستی در متنی زنانه در این اثر باعث ارتباط بسیار خوب مخاطبان تئاتر به‌خصوص زنان شده است.

وی مسئله تأمین سرمایه برای کار در تئاتر را مهم دانست و گفت: فقط می‌توانم بگویم کاش فضای مستقل هنری حمایت دولتی داشت تا هنرمند تنها به خلق اثر خود بیندیشد نه تلاش برای تأمین سرمایه.

نمایش «راه‌پله» به نویسندگی و کارگردانی سپیده میر حسینی، با بازی بهاره رهنما، کاوه آفاق، صحرا اسداللهی ، میلاد اتابکی و علی برقی است.

سامان بهرام پور: تهیه‌کننده، مهشید بهرام پور:مدیر تولید و مجری طرح، فاضل قنادی: دراماتورژ و سمیرامیس محمدی مدیر روابط عمومی این نمایش هستند. نمایش «راه‌پله» کاری از گروه تئاتر «مکا» تا روز سه‌شنبه 17 دی‌ماه، ساعت 18:30 به مدت‌زمان 70 دقیقه در تماشاخانه شهرزاد روی صحنه می‌رود.

انتهای پیام

تعداد بازدید : 21

ثبت نظر

ارسال