Fa En دوشنبه 20 مرداد 1399 ساعت 15 و 5 دقیقه

امنیت و فضای مجازی؟ زهی خیال باطل!

امنیت و فضای مجازی؟ زهی خیال باطل!

پس از ماجرای حضور یک زوج بازیگر در کشوری خارجی، این بار ماجرای ازدواج دوم یکی از بازیگران قدیمی سینما و تلویزیون موضوع داغ شبکه‌های اجتماعی شده است؛ چند روز قبل هم صحبت‌های یک بازیگر درباره آقازاده‌ها، باعث شد انگشت‌های اتهام به سمت او نشانه رود و سیل انتقادها از شبکه‌های اجتماعی به رسانه‌های رسمی هم کشیده شود.

یکشنبه 9 تیر 1398 ساعت 15:40

موضوعاتی از این دست تازگی ندارد و به‌رغم درخواست‌های افرادی که به نوبت در تیررس فضای مجازی قرار می‌گیرند، همچنان بخشی از این فضا را موضوعات به اصطلاح زرد و پرداختن به زندگی خصوصی افراد تشکیل می‌دهد؛ هرچند که محرک اصلی بخشی از موج‌های ایجاد شده هم خود افراد و فیلم‌ها و پست‌هایی است که در این فضا منتشر می‌کنند و به تعبیری می‌توان گفت، نمی‌شود لب دریا رفت و خیس نشد!

خبرنگار بخش رسانه ایسنا در گفت‌وگویی با یک استاد ارتباطات درباره وضعیت این روزهای فضای مجازی، خط مشی‌ها و قواعد آن به گفتگو پرداخت.

محمد سلطانی‌فر ـ استاد ارتباطات ـ با بیان اینکه یکی از خصوصیات فضای مجازی، شفاف بودن آن است، اظهار کرد: شما نمی‌توانید نسبت به اینکه فضای مجازی غیرقابل کنترل است بحث‌هایی را داشته باشید. متاسفانه در مقایسه با فضای رسانه‌های سنتی ما، فضای مجازی یکی از فضاهای غیرقابل کنترل و نامحدود است. به دلیل اینکه مردم همه در آن حضور دارند و هیچ‌گونه نگرانی از بابت انتشار مطالب در آن احساس نمی‌شود. عمدتاً این چنین است که ما باید نگران این بستر و نگران این فضا باشیم. به همین جهت سلبریتی‌ها، مسئولان و کلا همه افرادی که در حوزه‌های اقتصاد، سیاست و هنر حضور دارند، باید به این مسئله به خوبی واقف شوند که اگر وارد عرصه شهرت شدند، آمادگی این را داشته باشند که همیشه در فضای افکار عمومی قرار بگیرند.

اگر فکر کنید در فضای مجازی امنیت دارید، یک خیال باطل است

سلطانی‌فر درباره‌ امنیت فضای مجازی تاکید کرد: اینکه شما فکر کنید در این فضا امنیت دارید و این امنیت کامل است، یک خیال باطل است. ما متاسفانه در بستر فضای مجازی هیچگونه امنیتی نداریم. دولت هم برای اینکه کسانی که انتشاردهنده و بازنشردهنده مطالب در این فضا هستند را با قوانین مختلف تحت پیگرد قرار دهد، اقدامی نکرده و نمی‌تواند هم اقدامی‌ کند؛ چرا که این تکنولوژی آن‌قدر سریع جلو می‌رود که عقب می‌مانند. امروز موضوعاتی چون فیک‌نیوز (خبر جعلی) مطرح است و هنوز نتوانسته‌اند آن را قانونمند کنند.

این مدرس دانشگاه یکی از راه‌های اصلاح فضای مجازی را آگاهی دادن به مخاطبان و کاربران عنوان کرد و به ایسنا گفت: باید کمی به مردم آگاهی بدهیم و از آنها بخواهیم که جدا از برخوردهای قانونی، نگاهشان، نگاه اخلاق‌مداری و حفظ حریم خصوصی افراد باشد وگرنه با قانونمند کردن هم راه به جایی نمی‌بریم.

سواد رسانه‌ای بازیچه شده است

وی در ادامه درباره مبحث سواد رسانه‌ای و تاثیر آن اظهار کرد: سواد رسانه‌ای یکی از موضوعاتی است که متاسفانه بازیچه عده‌ای شد