Fa En شنبه 10 اسفند 1398 ساعت 0 و 44 دقیقه

مدیران دستگاه های اجرایی زمینه بروز و ظهور فساد را از بین ببرند

مدیران دستگاه های اجرایی زمینه بروز و ظهور فساد را از بین ببرند

همدان-دادستان کل کشور بابیان اینکه مدیران دستگاه های اجرایی باید جلوی فساد را از منشاء بگیرند و اجازه ندهند مبارزه با فساد به بگیر و ببند برسد، گفت: باید زمینه بروز و ظهور فساد رااز بین برد.

یکشنبه 17 شهریور 1398 ساعت 12:35

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ارگ خبر به نقل از مهر

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمد جعفر منتظری پیش از ظهر پنج شنبه در مراسم بزرگداشت شهید علی قدوسی در نهاوند با بیان اینکه در این ایام همه جای ایران پرچم عزای حسینی افراشته شده و بر همین اساس مطلع سخنم را مطلع عاشورا قرار می‌دهم، گفت: عاشورای امام حسین (ع) شامل همه خوبی‌ها و فضائل اهل بیت (ع) است.

وی با بیان اینکه جلوه بندگی و عبودیت و اوج عرفان در حادثه کربلا در لحظاتی است که اباعبدالله (ع) سر به خاک کربلا گذاشته بود و با خدای خود راز و نیاز می‌کرد، گفت: امام حسین (ع) دانشگاهی گشود که نه تنها شهدای کربلا نمره قابل قبول و خوب گرفتند بلکه در طول تاریخ به تربیت شاگردانی پرداخت که راه آنان را ادامه دادند.

حجت الاسلام منتظری با اشاره به اینکه اگر این مطالب قبل از انقلاب در منبرها مطرح می‌شد باورش برای مردم مشکل بود، گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران جلوه‌ای از جلوه‌های عاشورا و قیام امام حسین (ع) است.

وی با بیان اینکه در طول ۴۰ سال اخیر همگان شاهد بوده و هستیم که نسل سوم و چهارم انقلاب نقش شاگردان مکتب امام حسین (ع) را داشته و نقش بی بدیلی داشته‌اند، گفت: نهاوند بیش از ۸۵۰ شهید تقدیم انقلاب کرده و حال این سوال مطرح می‌شود که کدام یک از شهدا به غیر از راه حسین (ع) در اندیشه داشتند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه شهدا حماسه‌هایی که آفریدند، اشعاری که خواندند و ناله‌ای که زدند همه و همه جلوه‌ای از جلوه‌های قیام امام حسین (ع) است که یکی از شاگردان این مکتب شهید قدوسی است، گفت: شهید قدوسی پرورش یافته مکتب اسلام و انقلاب بوده و فرزند خود را نیز در این راه از دست داده است.

حجت الاسلام منتظری با بیان اینکه شهید قدوسی منشأ خدمات علمی نیز بوده و زمانی که نظام قضائی قبل از انقلاب دچار مشکل بود وارد عمل شد و برای به وجود آوردن نظام قضائی متناسب با جمهوری اسلامی قدم برداشت، گفت: شهید قدوسی دریک برهه حساس وارد دستگاه قضائی شد.

وی با بیان اینکه در همین برهه جریان نفاق که انحرافشان معلوم بود با پیروزی انقلاب پیش آمدند تا سهم خود را ببرند اما هوشیاری‌ها موجب شد نتوانند بر مرکب مراد خود سوار شوند، گفت: سال ۱۳۶۰ وقتی جریان نفاق درها و راه‌های به سوی خود را مسدود دید شهید بهشتی و ۷۲ تن از یاران با وفای انقلاب را به شهادت رساند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه امام حسین (ع) فرمودند در مقابل ظلم بایستید و شهید قدوسی به خانواده و فرزندانش توصیه می‌کرد مبادا حرف یا کلماتی بگویید که دشمن از آن استفاده کند، گفت: اگر میگوییم که این راه امتداد عاشورا است بیراه نگفته‌ایم.

وظیفه ما پاسداری از ارزش‌های انقلابی و خدمت به مردم است

حجت الاسلام منتظری با تاکید بر اینکه وظیفه ما پاسداری از ارزش‌های انقلابی و خدمت به مردم است، گفت: مدیران باید وقت خود را برای خدمت به مردم صرف کنند و با این هزینه‌های زیاد باید در خدمت پاسداری از خون شهدا باشد.

وی با بیان اینکه دولت و قوای سه گانه هرکدام در برابر شهدا کوتاهی کنند باید در مقابل شهدا و خداوند پاسخ دهند، گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران مرهون شهادت جوانان و ۵۰۰ هزار جانباز کشور است که وقتی آنها را می‌بینیم شرمنده می‌شویم.

وی با بیان اینکه آنها برای دفاع از وطن توقعی نداشتند اما امروز گرفتار انسان‌هایی منفعت طلب شده‌ایم که جلوه‌های دنیا آنها را به خود جذب کرده است، ادامه داد: امروز در سنگر پاسداری از ارزشه ای نظام قرار داریم اما در دستگاه قضائی مشکلاتی چون تحریم‌ها، فشارهای اقتصادی و جریانات نفوذ نیز دیده می‌شود که مقاومت در برابر اینها در دستور کار است.

حجت الاسلام منتظری با اشاره به اینکه جریان نفوذ نوکر صفتانه در خدمت استکبار بود و امروز نیز جریان نفاق در کشور ما نابود نشده است، گفت: منافقان امروز کارهای دیگری در دست اقدام دارند اما وزارت اطلاعات ما بر آنها اشراف دارد ولی جریان نفاق در داخل و خارج کشور در خدمت استکبار است.

وی با اشاره به اینکه دشمنان و عوامل آنها به مدیران و مسئولان زنگ می‌زنند و آنها را تخلیه اطلاعاتی می‌کنند و جریان نفوذ در کارهای فرهنگی و غیرفرهنگی دست دارد، گفت: بسیاری از فسادها با واسطه‌هایی به جاهای دیگر بر می‌گردد و دشمن در این راستا به هر وسیله‌ای متوسل می‌شود تا مردم را نا امید کند.

دادستان کل کشور بابیان اینکه عده‌ای با توجه به کمبودهای خود ممکن است مورد نفوذ قرار بگیرند و دشمن به عوامل خود مأموریت داده تا در جامعه بذر نا امیدی و یاس بپاشند، گفت: مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده‌اند که مبادا امید مردم کاهش یابد.

وی با تاکید بر اینکه ملت ما ملتی پیشرو و دانشمند است به طوری که در دنیا شناخته شده است، گفت: ما می‌توانیم مشکلات خود را حل کنیم اما دشمن می‌خواهد بر مردم ما القا کند که شما نمی‌توانید و از این راه مردم را مجاب به مذاکره با دشمنان کند.

حجت الاسلام منتظری با تاکید بر اینکه مذاکره با آمریکا به معنای تسلیم شدن در برابر استکبار است، با طرح این سوال که آیا ما شهید دادیم که تسلیم استکبار باشیم؟ گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری ما با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم هرچند عده‌ای بر جامعه القا می‌کنند که اگر می‌خواهید مشکلات حل شود باید مذاکره کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در دستگاه قضائی وظیفه داریم برابر فساد که جنبه‌های مختلفی دارد بایستیم، گفت: دلیل فساد فضای مجازی رها شده است چراکه به عنوان نمونه این فضا یک حرکت خزنده دارد تا مسئله حجاب را تنزل دهد.

دادستان کل کشور با بیان اینکه دستگاه قضا معتقد است همه مسئولین از نمایندگان مجلس گرفته تا وزرا باید در حوزه‌های کاری خود مبارزه با فساد را در دستور کار داشته باشند، مبارزه با فساد تنها وظیفه دستگاه قضا نیست.

در برخی قسمت‌ها ضعف قانون و مشکلاتی وجود دارد که ممکن است گردن کلفت‌ها از آن استفاده کنند حجت الاسلام منتظری با بیان اینکه در برخی قسمت‌ها ضعف قانون و مشکلاتی وجود دارد که ممکن است گردن کلفت‌ها از آن استفاده کنند، گفت: مجلس باید در بحث قانون گذاری و نظارت اقدام جدی تری داشته باشد.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس اذعان دارند که آنقدر به کار اجرایی مشغول شده‌اند که به کار اصلی نمی رسند، گفت: مدیران دستگاه‌های اجرایی باید بر مجموعه خود نظارت کنند و نباید زمینه‌ای فراهم شود تا فرد یا افرادی از موقعیت‌ها سو استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه مدیران اجرایی وظیفه‌ای بزرگ دارند و باید تا قبل از اینکه به بگیر و ببند برسد جلوی فساد گرفته شود، گفت: مسئولان باید در تحقق خواسته رهبری در خصوص مبارزه همگانی با فساد جدی باشند، و قوه قضائیه را دولت و مجلس و توده مردم حمایت کنند.

وی بابیان اینکه نارسایی‌های خبری در برخی موارد موجب شده فساد در جامعه و دستگاه‌ها گسترده جلوه داده شود در حالی که به صراحت اعلام می‌کنم به این شکل نیست، تاکید کرد: ممکن است مدیری تخلف و جرمی انجام دهد واما با انتشار آن بقیه خوبی‌ها از بین می‌رود و یک کوچک بزرگ نشان داده می‌شود.

وی بابیان اینکه ادراک فساد از آنچه هست کم‌تر است و بیشتر مدیران ما پاکدست هستند به فعالیت ۱۱ هزار قاضی در کشور اشاره کرد و گفت: ممکن است در این میان عده‌ای مشکل داشته باشند اما نباید به سایرین و کل کشور تعمیم داده شود کمااینکه در دستگاه قضائی با افراد مشکل دار برخورد می‌کنیم.

حجت الاسلام منتظری با بیان اینکه مدیران باید از طریق حراست‌ها مشکلات و مفاسد حوزه تحت امر خود را اطلاع دهند، گفت: مدیران فعال در نظام جمهوری اسلامی ایران باید تقویت شوند.

وی با طرح این سوال که چرا وقتی مدیری پرونده قضائی دارد برخی مسئولین از وی دفاع و حمایت می‌کنند؟ گفت: اجازه دهید تحقیقات پرونده انجام شود چراکه حتماً مواردی داشته که قاضی وی را مستحق بازداشت دانسته است.

کد خبر 4711964

ثبت نظر

ارسال