Fa En دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 16 و 25 دقیقه

تنور سرد تبلیغات محیطی در میان گرمای تبلیغات مجازی/سفره‌ها پهن شد

تنور سرد تبلیغات محیطی در میان گرمای تبلیغات مجازی/سفره‌ها پهن شد

تهران- تبلیغات انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حالی از صبح پنج شنبه آغاز شده است که تنور تبلیغات محیطی بر خلاف فعالیت مجازی هواداران نامزدها همچنان سرد است.

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 1:17

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ارگ خبر به نقل از مهر

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: با اعلام نتایج نهایی بررسی شکایات داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، انتخابات مجلس یازدهم به مرحله تبلیغات انتخاباتی رسید.

بر اساس اعلام ستاد انتخابات استان تهران، تعداد افراد تأیید صلاحیت شده در شهرستان‌های این استان به نزدیک به ۱۲۸ نفر رسید.

شورای نگهبان اسامی این داوطلبان را به وزارت کشور فرستاد و وزارت کشور نیز این اسامی را به فرمانداری‌ها ارسال کرد، که به افراد تأیید صلاحیت شده اعلام شده است.

طبق اعلام ستاد انتخابات کشور، فعالیت‌های تبلیغاتی نامزدهای تأیید صلاحیت شده از بامداد پنج شنبه آغاز شده است و نامزدهای انتخاباتی و هواداران آنها می‌توانند، تا ساعت ۸ صبح روز پنج شنبه اول اسفند، یعنی ۲۴ ساعت قبل از شروع اخذ رأی تبلیغ کنند.

احتمال کنار گذاشتن نامزدهای متخلف در تبلیغات انتخاباتی از روند انتخابات

رئیس ستاد انتخابات استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی پس از بررسی‌هایی که در شورای نگهبان انجام شد، عدم احراز صلاحیت نداریم، اظهار داشت: نامزدهای انتخاباتی در این دوره یا تأیید و یا رد صلاحیت شده‌اند.

شکراله حسن بیگی گفت: بر اساس آمار اعلام شده ۱۲۸ نفر در شهرستان‌های استان تهران به جز حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر تأیید شدند و ما اسامی تمام تأیید صلاحیت شده‌ها را به فرمانداری‌های سراسر استان تهران ابلاغ کردیم و بر اساس قانون انتخابات می‌بایست، اسامی این افراد آگهی شود.

وی گفت: این آگهی‌ها در همه حوزه‌ها روز گذشته انجام شد و بحث نقل و انتقال از برخی حوزه‌ها را نیز داشتیم و تعرفه‌های رأی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به مراکز حوزه‌های انتخابیه ارسال شده است، که در روز دوم اسفند و ۲ ساعت قبل از آغاز رأی‌گیری در اختیار شعب اخذ رأی قرار خواهد گرفت.

با مشخص شدن افراد تأیید صلاحیت شده برای انتخابات مجلس شورای اسلامی گروه‌ها و جناح‌های سیاسی آخرین تکاپوهای خود را برای نهایی کردن فهرست نامزدهای تحت حمایتشان در شهرستان‌های استان تهران را نهایی کنند.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران از نامزدهای انتخاباتی خواست، در تبلیغات از سیاه نمایی و تخریب رقبا خودداری کنند.

وی گستراندن سفره‌های بزرگ را مصداق تخلف انتخاباتی دانست و افزود: بر اساس قانون این امکان وجود دارد، که نامزدهای متخلف در تبلیغات انتخاباتی را از روند انتخابات کنار گذاشت.

حسن بیگی امروز را آخرین فرصت اعلام شماره حساب نامزدها و معرفی نماینده مالی خواند و افزود: بر اساس قانون شفافیت و نظارت بر تأمین مالی بر فعالیت‌های انتخاباتی که به تازگی اعلام شده است، می‌بایست، تمام دخل و خرج انتخاباتی نامزدها از طریق اسناد و این حساب بانکی باشد.

تنور تبلیغات محیطی هنوز سرد است

بنا بر گزارش، خبرنگاران مهر از سطح استان تهران، هنوز آن طور که پیش بینی می‌شد، تنور تبلیغات انتخاباتی در این شهرستان‌ها داغ نشده است و تبلیغات محیطی چندانی را در سطح شهرها شاهد نیستیم، البته سرمای بی سابقه حاکم بر استان تهران نیز بر این کمبود تبلیغات محیطی بی تأثیر نیست.

اما در حوزه فضای مجازی و تبلیغات الکترونیک اوضاع متفاوت است، یک کارشناس حوزه رسانه و تبلیغات در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: امروز میل به تبلیغ در فضای مجازی و رسانه‌های الکترونیکی بیش از تبلیغات خیابانی و پوستر چسبانی اهمیت دارد.

شمیم علاالدینی اضافه کرد: در حال حاضر شاهد تبلیغات متعدد و پرشور در کمپین‌های مجازی هستیم، که از مدت‌ها قبل و با نوعی تخلف انتخاباتی آغاز شده است، اما در شهرها تبلیغات محیطی کم فروغ است.

کاهش فاصله طبقاتی از شعارهای بسیاری از نامزدهای نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است، اما در تبلیغات انتخاباتی می‌توان به وضوح فاصله طبقاتی را دید، برخی از نامزدهای انتخاباتی هزینه‌های بیشتری برای تبلیغات محیطی کرده‌اند و بنر، بادکنک، خودکار، تقویم دیواری و نیز ستادهای انتخاباتی متعدد این کاندیداها نشان از فاصله طبقاتی آنها با نامزدهایی دارد، که هنوز حتی یک پوستر آنها در شهرها دیده نمی‌شود.

برخی نامزدها به سخنرانی در جمع مردم بسنده کرده‌اند

البته برخی از کاندیداها در اقداماتی قابل ستایش اعلام کرده‌اند، برای جلوگیری از اسراف از نصب بنر و پوستر خودداری کرده و به تبلیغات در فضای مجازی و سخنرانی‌ها و دیدارهای متعدد مردمی بسنده می‌کنند.

اما شام و نهار دادن و پهن کردن سفره‌های رنگین همچنان در بین نامزدهای انتخاباتی جایگاه ویژه دارد و مجازی نشده است، این اتفاق در حالی به تعداد فراوان در حوزه‌های انتخابیه مختلف مشاهده می‌شود، که رئیس ستاد انتخابات استان تهران آن را مصداق تخلف تبلیغاتی می‌داند.

در این میان برخی از نامزدهای انتخاباتی در پی راه اندازی جُنگ‌های شادی و بهره‌گیری از برنامه‌های مفرح و شاد برای ایجاد تجمع مردمی و استفاده از آن در تبلیغات انتخاباتی هستند.

استاندار تهران در خصوص تبلیغات انتخاباتی نامزدها و چگونگی آن به خبرنگار مهر گفت: از هر اقدامی که در زمان تبلیغات و در چارچوب قانون منجر به جذب حداکثری مشارکت مردم در انتخابات شود استقبال می‌کنیم.

انوشیروان محسنی بندپی با بیان اینکه امروز دشمن در تمام عرصه‌ها از انقلاب اسلامی شکست خورده و چشم به انتخابات پیش رو و کاهش مشارکت مردمی دارد، گفت: در این عرصه نیز شاهد شکست مجدد دشمنان خواهیم بود، چرا که همه می‌دانیم، هر میزان مشارکت مردم در عرصه حضور در انتخابات بیشتر باشد، به همان اندازه شاهد امنیت بیشتر کشور، رشد اقتصادی و مجلسی بالنده خواهیم بود.

کد خبر 4851847

ثبت نظر

ارسال