Fa En یکشنبه 24 آذر 1398 ساعت 10 و 38 دقیقه

ارائه گزارشی از مصوبات نشست‌های تخصصی و کمیسیون‌ها کنفرانس وحدت

ارائه گزارشی از مصوبات نشست‌های تخصصی و کمیسیون‌ها کنفرانس وحدت

دستیار ویژه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در مراسم اختتامیه سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی گزارشی از مصوبات نشست‌های تخصصی و کمیسیون‌ها ارائه داد.

دوشنبه 27 آبان 1398 ساعت 3:21

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ارگ خبر به نقل از مهر

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم اختتامیه سی و سومین کنفرانس وحدت اسلامی شب پنج شنبه ۲۵ آبانماه سال ۹۸ در هتل آزادی برگزار شد. در بخشی از مراسم اختتامیه محمدحسن تبراییان، دستیار ویژه دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، گزارشی از مصوبات نشست‌های تخصصی و کمیسیون‌ها ارائه داد که متن آن بدین شرح است؛

در کنفرانس امسال، برای اینکه گفتمان وحدت نهادینه، عملیاتی و به رفتار تبدیل شود، توفیق الهی حاصل شد تا چهار کمیسیون پیرامون موضاعات فراخوان و ۱۹نشست تخصصی به شرح عناوین  زیر تشکیل گردید؛

علمای مقاومت، مجمع جهانی دانشجویان مسلمان، احزاب و فعالان سیاسی جهان اسلام، سادات، فعالان قرآنی، فعالان رسانه ای تقریبی، اتحادیه جهانی زنان مسلمان، اتحادیه جهانی قربانیان ترور، قهرمانان ورزشی، جمعیتها و تشکلهای مردم نهاد تقریبی، بحرانها و چالشهای جهان اسلام، ایثارگران و فرزندان شاهد، خیرین، اتحادیه بانوان تقریبی.

در هر نشست شرکت کنندگان درخصوص یک یا چند محور، دیدگاه های خود را اعلام نمودند و در پایان بیانیه هر نشست تنظیم و قرائت گردید.

مصوبات این نشست‌های تخصصی ۲۳ گانه به شرح ذیل می‌باشد:

۱. جمعیت بالغ بر ۵/۱ میلیارد مسلمان در پّهنه جغرافیای جهان «با پیروی از تعالیم اسلام عزیز و تحقق وحدت و همگرائی، بزرگترین سرمایه انسانی و اجتماعی جهان اسلام است.

۲. هم راستائی علما، دانشگاهیان و نخبگان اجتماعی با جهت گیری انقلابی و حرکت مبتنی بر «آینده پژوهی» مهمترین عامل قدرت نرم جهان اسلام را تشکیل می دهد.

۳. بیداری اسلامی و ارتقای سطح آگاهی مسلمانان در سراسر جهان، قدرت نرمی است که دشمنان اسلام و قدرت‌های مستکبر و سلطهگر را به چالش جدّی کشانده است.

۴. وجود رژیم غاصب صهیونیستی که بصورت غده سرطانی در قلب جهان اسلام ایجاد شده و توسط استکبار و در رأس آن آمریکا حمایت همه جانبه میشود، عامل اصلی انشقاق بین امت اسلام است.

۵. امروزه ایجاد شبکه های بی شمار اجتماعی و تبلیغات پر حجم از طریق رسانه های ماهواره ای علیه اسلام و دامن زدن به اسلام هراسی و اسلام ستیزی و توهین به مقدسات اسلامی، قدرت نرم دشمنان اسلام و تفرقه انگیزان را تشکیل میدهد که جهان اسلام باید در برابر آن مقابله جدی برنامه ریزی شده داشته باشد.

۶. تحقق اقتدار جهان اسلام در برابر قدرت‌های سلطه گر، مهمترین عامل تعالی، پیشرفت و آبادانی کشورهای اسلامی است و این مهم تنها در گرو یکپارچگی و وحدت کلمه امت اسلامی قابل تحقق است.

۷. وحدت شعاری مقدس برای حاکمیت اسلام، تأمین منافع امت اسلامی، سربلندی و استقلال مسلمانان با درک موقعیت زمانی و استراتژیک امروز جهان اسلام است.

۸. شکل گیری امت واحده اسلامی، تحقق تمدن نوین اسلامی و رسیدن به حیات طیبه از آرمان های بلند رهبران اسلامی در عصر معاصر است.

۹. مظلومیت ملّت عزیز فلسطین در سرزمین خود دل تمام مسلمانان را به درد آورده و این جراحت عظیم تنها با  وحدت، همبستگی حمایت و پشتیبانی مسلمانان و نیز مقاومت و سازش ناپذیری آنان فلسطینیان قابل التیام است.

۱۰. دفاع از سرزمین های اسلامی و تمامیت ارضی کشورهای اسلامی و حوزه تمدنی جهان اسلام وظیفه دینی همه مسلمانان در سراسر جهان است و فلسطین در جغرافیای اسلام از اولویت ویژه برخوردار است.

۱۱. با اینکه طرح معامله قرن در ابتدا با شکست مواجه شد، و قطعا تهدیدی برای آینده فلسطین و مقاومت نخواهد بود.

۱۲. برگزاری و مشارکت در راهپیماییهای مقابله با رژیم صهیونیستی بویژه راهپیمائی روز جهانی قدس، جمعه های بازگشت و بسط جهانی آن با رویکرد وحدت امت اسلامی و پایمردی جوانان و نخبگان جوامع اسلامی از جمله راهبردهای تعین کننده است.

۱۳. ورزشکارانی که از شرکت در مسابقات قهرمانی با ورزشکاران صهیونیستی امتناع ورزیده و می ورزند  مورد تقدیر شرکت کنندگان کنفرانس قرارگرفتند و از کلیه کشورهای اسلامی بر گسترش این پدیده مبارک تاکید شد تا رژیم صهیونیستی در انزاوی ورزشی جهانی قرار گیرد.

۱۴. در نشست ویژه بیانیه گام دوّم انقلاب اسلامی که از سوی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای «مدظله العالی» صادر گردید، جهانی سازی مفاد این بیانیه مورد تاکید شرکت کنندگان قرار گرفت.

۱۵. شرکت کنندگان در کنفرانس بر تدوین درس هایی در خصوص ستم هایی که بر فلسطینیان رفته است و همچنین مقاومت مجاهدان فلسطینی در کتب درسی مدارس و دانشگاههای جهان اسلام تأکید کرده تا آنان به عنوان اسوه مقاومت در مقابله با اشغالگران به جهان معرفی شوند.

۱۶. توصیه می شود برای مقابله با تروریسم اقتصادی آمریکا، در مبادلات اقتصادی کشورهای اسلامی نقش دلار تضعیف و تا حد امکان حذف گردد و با همکاری بانکها مرکزی از پول ملی استفاده شود.

۱۷. از ظرفیت حقوقی و قضائی کشورها و نهادها بینالمللی و همچنین از ظرفیت حقوق بین الملل برای محکومیت جنایات ضد بشری رژیم غاصب صهیونیستی استفاده شود.

۱۸. احزاب و فعالان سیاسی جهان اسلام میتوانند در زمینه وحدت و همگرانی بین ملتها و دولتهای اسلامی نقشی فزاینده داشته باشند. شرکت کنندگان در کنفرانس بر استفاده از این ظرفیت تاکید نمودند.

۱۹. جمعیت های تقریبی مردم نهاد، مهمترین شبکه اجتماعی برای ترویج گفتمان وحدت به شمار میروند. لازم است سازوکارهای مناسبی برای بهره مندی از این ظرفیت عظیم فراهم گردد.

۲۰. اعلام موجودیت مجمع جهانی فعالان رسانه، فعالان قرآنی، مجمع جهانی دانشجویان مسلمان، مجمع جهانی جوانان مقاومت، حرکت مبارکی است که در حاشیه کنفرانس انجام شد.

۲۱. اجلاس هائی که با حضور سادات، شرفا و سلاله پاک رسول الله(ص) در سطح ملی وبین المللی که در سالهای اخیر برگزار شده، نشان میدهد که با توجه به نفوذ و موقعیت اجتماعی آنان، میتوانند پل مستحکم وحدت بین مذاهب اسلامی باشند. 

۲۲. در پایان، تریبونهای ائمه جمعه در سراسر جهان، برترین تریبون برای دعوت از جامعه مسلمین جهان در جهت تحقق وحدت امت اسلامی و دفاع از مسجد الاقصی میباشد.

شایان ذکر است به برای نخستین بار مقالات کنفرانس با همکاری و کمک موثر معاونت پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی وابسته به مجمع التقریب، در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ثبت گردید که این رویداد گویایی اهمیت علمی این کنفرانس است.

والسلام علیکم ورحمة الله

کد خبر 4774260

ثبت نظر

ارسال